Skoči na glavno vsebino

Ob dnevih evropske kulturne dediščine (DEKD) je na naši podružnični šoli potekalo več dejavnosti:

 

1. kulturni dan: Po sledeh pradavnine – utrdba na Jelenšku in Kako je prva svetovna vojna zaznamovala Godovič

Prvi kulturni dan je potekal ločeno, v dveh skupinah. Prvo skupino so sestavljali učenci od 1. do 3. razreda, v drugi skupini pa so bili učenci 4. in 5. razreda.

Mlajši učenci so začeli z uvodom Gregorja Koželja in Sanje Rejc o arheologih in arheoloških najdbah, o delu arheologa, o orodjih, ki jih raziskovalci uporabljajo pri svojem delu … Nato so odšli na IMP Klimo, kjer so si ogledali najdbe z Jelenška. Naloga učencev je bila, da si jih čim podrobneje ogledajo in si jih skušajo zapomniti, saj so jih v naslednjih dveh urah oblikovali iz das mase. Nastale so čudovite izkopanine.

dekd1dekd2dekd3

Skupina 4. in 5. razreda pa je dan pričela z ogledom pol urnega filma o prvi svetovni vojni. Nato se je učencem predstavil vojak iz omenjene vojne, gospod Ivan Rudolf. Učenci so spoznali njegovo obleko, orožje in vsebino njegovega nahrbtnika. Ob poslušanju in pozornem opazovanju vojaka so učenci spoznali življenje ljudi tistega časa. Kasneje se je učencem predstavil še domačin Jernej Rupnik, ki je s pomočjo fotografij poskušal predstaviti podobo tedanjega Godoviča in traso »feldbana«. Po odmoru so učenci tudi prepešačili pot »feldbana« in si za zaključek z navdušenjem ogledali še nedokončan železniški tunel iz prve svetovne vojne.

dekd4dekd5dekd6

1. naravoslovni dan: Letni časi, Zavratec

Naravoslovni dan s temo letni časi smo izvedli v sklopu DEKD in se bolj kot letnim časom posvetili naši kulturni dediščini, ki nam je nazorno spregovorila o načinu življenja ljudi nekoč in odvisnosti le –tega od letnih časov in narave. Pri ogledu so sodelovali krajani Zavratca z odličnim vodenjem; tako smo si ogledali pajšt, kaščo, čebelnjak in oglarsko kopo ter o tem zvedeli veliko novega. Učenci so bili navdušeni, saj so v večini te stvari prvič videli. Oglarska kopa je bila na ogled tudi v prerezu, tako da so lahko videli, kakšna je znotraj.

letni1letni2letni3letni4letni5letni6

Prireditev ob dnevih evropske kulturne dediščine

Teden, v katerem so nas spremljali dnevi evropske kulturne dediščine, smo zaključili s prireditvijo, na kateri smo si ogledali kratek dokumentarni film o idrijski železnici, učenci in učiteljice PŠ Godovič pa smo za obiskovalci pripravili tudi razstavo izdelkov, ki smo jih izdelovali v tem tednu.

pr1pr2pr3pr4

Dostopnost