Skoči na glavno vsebino

V bregu nedaleč od mestnega središča in obdana z zelenjavnimi vrtovi stoji ena zadnjih rudarskih hiš, ki so stoletja oblikovale podobo in odražale delavski značaj Idrije. Vas zanima, kako je potekalo življenje v njej pred sto leti? Mestni muzej Idrija vas v festivalskih dneh vabi na vodene oglede Idrijske rudarske hiše. Posebej radovedni se boste lahko poizkusili v igranju volkalce, degustirali zeljševko in poklepetali s klekljaricami ob buli. Zgodbe iz rudarske preteklosti bodo oživele v igri, pesmi in plesu učenk in učencev 5. a Osnovne šole Idrija pod mentorstvom Lidije Kacin in ob spremljavi na harmoniko Žana Podobnika, učenca Glasbene šole Idrija.                                                                                                                                                                                                                  (iz napovedi festivalskih dogodkov v sklopu 37. Festivala idrijske čipke)

Učenci 5. a razreda in harmonikašem Žanom Podobnikom so v soboto v času Festivala idrijske čipke oblikovali in izvedli program pred rudarsko hišo z naslovom Bam knapa vzela, bam zmeraj vesela po istoimenski knjigi Lidije Kleindienst. Tina Filipič, Borut Gantar, Gaja Humar, Tia Jahn, Lena Kleindienst, Moja Kofol, Nejla Muhić, Brina Podobnik, Veronika Poljanec, Urban Rožič, Taja Svetlik ter Sara Vrečar so skozi vezno besedilo, petje in ples obiskovalcem dogodka  pripovedovali o življenju rudarjev in klekljaric nekoč. Doživeto so zaigrali 16 najljubših anekdot v idrijskem narečju z različnimi vsebinami, ki so govorile o rudarjih, zgodah in nezgodah iz življenjskega vsakdana rudarjev, šegavosti družinskih odnosov, glasbi ter šalah na račun drugih. Odmevala je tudi pesem Idrska, spremljana s harmoniko v kateri so uporabili različne stare rekvizite. Program smo ob spremljavi harmonike zaključili z venčkom ljudskih pesmi Abraham ‘ma sedem sinov, Rašpla in Požugana.

Obiskovalci so bili navdušeni in so učence nagradili z močnim aplavzom. Prireditev so fotografirali in snemali novinarji in sodelavci. MMI je nastopajočim učencem pripravil zaključno pogostitev in družinske vstopnice za ogled muzeja.

Zapisala: mentorica Lidija Kacin

Dostopnost